26. 10. 2008 21:44nové
Analytické myšlení a úsudky
Eva Vlková
9. 4. 2021 16:18nové
TSP 2018, 2020

Dobrý den,
potřebovala bych poradit s těmito dvěma úlohami.
Děkuji.

https://imgur.com/a/4GTCvpm
Matúš Martiška
13. 4. 2021 18:36nové

Skúsim poradiť aj keď som si nie tak celkom istý.
Čo sa týka 32 tak som si to premenil na Negacia B disjunkcia negacia C, a negacia W. B=baker , C=cook a W= writer. Takze keby prve je nepravdive dostaneme B konjukcia C a negacia W. Takze vetu: I am not a waiter and (but) I am a cook and baker. Co nam vyradi moznost po c) kedze hladame nezhodujucu sa. Teraz urobim negaciu druheho vyroku teda negacia C a zachovam prvý čo nám dá niečo ako I am waiter and I not a baker, or I am not a cook. Z coho nam vypliva ze moze byt po a). Dalej kedze at least one of the following tak si myslim ze mozu byt aj dve false takze dostaneme negaciu prveho a druheho vyroku takze I am a waiter, a cook and a baker. Co nám vyradí moznost po b) ale bohuzial neviem logicky vysvetlit preco by nemohlo by po d) okrem toho ze ked si dame po e) tak nemozeme byt nebyt baker a nebyt waiter lebo to by nedavalo logicky vyznam kvoli tomu ze keby plati nor a waiter by znanemalo ze druhe tvrdenie je true a nie false takze by muselo byt false prve a dostali by sme I am a baker and a cook.

Ospravedľňujem sa za formátovanie, a upozorňujem, že je dosť pravdepodobné, že to čo som napísal nedáva zmyseľ a je celé zle len som chcel zdieľať môj pohlad na úlohu keďže nikto iný neodpovedal.

Prajem pekný zvyšok ďna.
Eva Vlková
14. 4. 2021 10:31nové
Když jsem si to přesně napsala podle Vaší nápovědy, tak tomu teď mnohem lépe rozumím. Takže velice děkuji za pomoc.
Matúš Martiška
14. 4. 2021 13:56nové
Istý príklad (z inej variatny) sa nedávno riešil tak len aby ste vedeli posielam odkaz.
LINK