MPH_PINF Podniková informatika

Organizace předmětu

Cíle předmětu

Na konci předmětu bude student schopný:
  • definovat základní pojmy z oblasti podnikové informatiky;
  • popsat součásti informačního systému podniku včetně charakteristických rysů jeho součástí;
  • vysvětlit funkci a význam jednotlivých součástí informačního systému podniku;
  • analyzovat současnou podoby informačního systému aplikováním nabytých znalostí;
  • vytvořit návrh na optimalizaci konkrétního informačního systému;
  • popsat nejnovější technologická řešení pro podnikovou informatiku a vysvětlit jejich možnosti aplikace;
  • orientovat se na současném trhu s IS/ICT;
  • reflektovat svůj učící proces v oblasti podnikové informatiky.

Organizace předmětu

Předmět má přednášky v délce 2 x 2 vyučovací hodiny a semináře v délce 3 vyučovacích hodin. V rámci přednášek budou probrána témata, kterým se budeme následně věnovat v rámci semináře. Obsah seminářů bude typicky spočívat v diskuzích a diskuzních aktivitách, případových studiích, demonstracích softwaru a řešením praktických úloh. Před přednáškou je vhodné si přečíst příslušný studijní text(y), který tématu odpovídá, abyste se mohli zapojovat do diskuzí během přednášek. Ačkoli jsem hlavním vyučujícím předmětu, přednášet nebudu pouze já (více viz program). V rámci řady témat vystoupí v části přednášek odborníci, kteří mohou participovat i v rámci některých seminářů. Vzhledem k tomu, že přednášky jsou v pondělí a semináře v pátek, budete mít celý týden na přípravu na seminář. Ta bude spočívat zejména v četbě povinných a rozšiřujících textů a tvorbě krátkých textů (příprav na semináře - position papers), které budou východiskem pro následnou diskuzi a aktivity během seminářů.

Ukončení předmětu

  • A = 92b, B = 84b, C= 76b, D = 68b, E = 60b
  • Průběžné testy po prvním (seminář týden 5) a druhém bloku (konec semestru).
    • za oba testy můžete získat dohromady 15 bodůy;
    • testy budou vycházet z již probrané látky (test 1 T1-5, test 2 T6-13), zejména z povinných textů; půjde o kombinaci uzavřených a otevřených otázek
  • Aktivní účast na seminářích a příprava na semináře.
    • 20 bodů z toho 13b za přípravy na seminář a 7b procent za aktivitu
    • přípravy na semináře (position papers) budou spočívat ve vytvoření podkladů pro diskuzi a aktivity na seminářích; bude zadáno pro každý týden v příslušné podosnově; rozsah max. 2 A4
      • 0 bodu = neodevzdaná příprava; nedostatečně vypracovaná příprava
      • 0,5 bodu = dostatečně vypracovaná příprava
      • 1 bod = dobře vypracovaná příprava
    • aktivita
      • bude hodnocena na základě zapojení do diskuzí, aktivit na semináři, prezentací apod. (nahrazuje povinnou docházku)
      • maximum je 0,5 bodu za seminář nebo přednášku
      • při dosažení více jak 5 bodů za aktivitu budou mít body vliv na známku, ale nebudou se počítat do splnění minimální hranice
  • Esej
    • 30 bodů z písemné eseje psané na PC
    • termíny eseje budou upřesněny na konci semestru (začátek zkouškového)
    • témata budou vycházet z probrané látky během semestru; výběr ze 3 témat, která budou vycházet z jednotlivých bloků; povoleny 2 vlastnoručně napsané listy A4 poznámek
  • Týmový projekt (dvojice) + obhajoba (simulace prezentace v roli konzultanta zákazníkovi)
    • 30 bodů (22b obsah projektu + 8b obhajoba)
    • týmový projekt bude spočívat v nalezení (ideálně středně velké společnosti), ve které ve dvojicích zpracujete návrh na optimalizaci informačního systému, k čemuž využijete znalosti získané během semestru
    • termíny obhajoby týmových projektů budou upřesněny ve zkouškovém období (spíše konec zkouškového období)
    • ukázková struktura projektu
      • Úvod
      • Představení podniku
      • Metodika
      • Analýza současného stavu IS
      • Návrh optimalizace IS (vč. návrhu projektu zavedení)
      • Diskuze (limity projektu, zhodnocení rizik proveditelnosti apod.)
      • Závěr​
  • Formativní hodnocení na základě reflexe - odevzdání eseje je POVINNÉ
    • 25 bodů (3b dotazníky; 5b průběžná reflexe; 17b reflektivní esej)
    • v průběhu semestru vyplníte třikrát sebereflektivní dotazník (na začátku, po zpětné vazbě na průběžnou reflexi, po diskuzi nad reflektivní esejí);
    • po půlce semestru provedete v rámci video nahrávky sebereflexi dosavadního průběhu studia, dostanete zpětnou vazbu od vyučujícího;
    • obsahem refletivní eseje bude vaše osobní reflexe učebního procesu a pokroku, kterého jste dosáhli během semestru;
    • pro reflektivní esej je třeba využít co nejvíce odkazy a obsahy vašich výstupů (přípravy, zkoušková esej, projekt, práce na seminářích), a poznámek a jejich hodnocení vyučujícími a jakékoli další materiály, které uznáte za vhodné;
    • konkrétní pokyny dostanete na konci semestru, termíny diskuzí (ústního zkoušení) budou vypsány ke konci zkouškového.

Program předmětu

Předmět je rozdělen do dvou bloků. Program předmětu lze najít na tomto ODKAZU. Tabulka uvádí přehledně termíny, témata a vyučující během celého semestru pro přednášky i semináře. Popis bloků a detailní obsahy jednotlivých týdnů jsou popsány podrobně v jednotlivých podosnovách. Přednášky probíhají vždy v pondělí od 16:00 do 17:50 (s možnou přestávkou) a od 18:00 do 19:50 (s možnou přestávkou) v učebně P 104, seminář v pátek od 9:00 do 11:30 (bez přestávky) v učebně S 314. Jelikož domluva účasti odborníku může trvat, není program ještě 100 % jistý a změny jsou vyhrazeny. Barevná políčka v programu také indikují, jestli budou přednášky nahrávány, nebo ne. Důrazně však doporučuji, abyste byli na přednáškách osobně přítomní, protože nejdůležitější je přímá interakce s odborníky.

První tématický blok slouží zejména k uvedení tématu podnikové informatiky, poskytnutí kontextu, který obsah i podobu podnikové informatiky určuje, a k poskytnutí základního přehledu o tom, co studenty během dalšího studia podnikové informatiky čeká. Blok číslo jedna obsahuje témata 1 až 5. Druhý blok předmětu je zaměřený na nejčastěji používaný aplikační software a technologie, s kterými je možné se v podnicích setkat. Studenti tím získají lepší povědomí o možnostech podniků podporovat svoje procesy informačními technologiemi.