Základy speciální pedagogiky 7 etopedie

Speciálně pedagogický proces v etopedii

Obsah lekce

Fáze edukačního procesu, cíle, prevence, intervence, rehabilitace, edukační roviny etopedie 

Základní cíl etopedie

  • Podpora jedince s poruchou chování k aktivnímu přístupu ke vzdělávání
  • Vytvoření takových podmínek, které mu pomohou dosáhnout na vlastní potenciál a s tím související předprofesní a profesní dovednosti

Úkoly:

  • Rozpoznat první signály rizika v chování jedince v sociální skupině
  • Poznat charakter nežádoucího chování
  • Vybrat optimální intervence
  • V sociálním okolí jedince s PCHE eliminovat nebo odstranit nežádoucí, popřípadě destruktivní vlivy
Cíl:
Optimalizace životních perspektiv dítěte. Jejich vytvoření a schopnost dokázat je uspokojivě sledovat a naplňovat.

Fáze edukačního procesu

  • Jednotlivé fáze se prolínají à proces celoživotního učení a rozvoje
  • Průběh v přirozeném prostředí dítěte à škola
  • Segregace pouze u dětí s nejvyšším stupněm poruchy chování à vynětí z přirozeného prostředí jako podpůrný element pro změnu ve vzorcích chování

Prevence:

Soubor opatření, který se zaměřuje na předcházení vzniku a prohlubování poruch chování

  • Primární prevence: předcházení problému  osvěta a podpora konstruktivního trávení volného času
  • Sekundární prevence: skupiny ohrožené některým problémem  k rozvinutí problému zatím nedošlo  

Úkoly prevence:

  • Podpora pedagoga: 
    • cílem je podpořit setrvání žáka v přirozeném edukačním prostředí
  • Podpora dítěte:
    • orientace ve vlastních reakcí a projevech, ve vztazích, v reakcích okolí na vlastní chování
  • Podpora sociálního okolí dítěte:
    • spolužáci, rodiče, orientace v reakcích, v budoucích možných řešeních
  • Odstraňování ohrožujících a škodlivých aspektů v jeho sociálních podmínkách

Intervence:

Zásah, který sleduje určitý konkrétní problém. Podstatou je co nejméně omezovat sociální vztahy jedince.

Cíle:

  1. Přerušení
  2. Zastavení
  3. Změna nežádoucích trendu v chování žáků s poruchami chování
Zásady:

  • Nenechat problém „vyhnít“
  • Přistupovat k dítěti v celém jeho kontextu
  • Dialogicko-kooperativní vztah
  • Interdisciplinární spolupráce

Úkoly intervence:

  • Eliminovat, popř. odstranit zdroje nežádoucích vlivů
  • Probouzet zájem, pohotovost, usměrňovat aktivity
  • Vytvářet důvěru v sebe sama, sebeúctu
  • Posilovat pozitivní sociální vztahy jedince k sobě samému i k druhým



Rehabilitace:

Návaznost na intervenci. Směrování k odstranění poruše a také k omezení vedlejších negativních vlivů a souvisejících problémů. Zásadní význam má analýza sebereflexe jedince s PCHE a její zaměření na rozvoj pozitivních možností a schopností. Rozhodující roli hraje změna subjektivního sebehodnocení.

Úkoly rehabilitace:

  • Poskytnout korektivní zkušenost
  • Vytvářet prostor pro budování důvěry, sebeúcty a kvalitních vztahů
  • Pomoci vidět vlastní perspektivu
  • Vytvářet nový systém hodnot
  • Vytvářet příležitosti pro budování nových (žádoucích) modelů chování


Edukační roviny

Jsou zdrojem informací pro směřování edukačních aktivit ve smyslu intervence a rehabilitace.

Osobnostní vývoj:

Informace o odlišnostech dítěte:

  • intelekt, nadání, psychické a emocionální prožívání, temperament
  • pokud tyto zvláštnosti nejsou způsobené vývojovými zvláštnostmi

S těmito odlišnostmi pedagog pracuje ve všech fázích edukačního procesu. Cílem není odstranit, ale spíše se o ně opřít, popř. je využít ve prospěch perspektivy dítěte.


Kritické životní události:

Přináší úvahy o zkušenostech dítěte s vlastním chováním z interakce s jinými. Pomáhají hledat hypotézy o příčinách problémového chování.Poskytují východisko pro úvahy o možném dalším vývoji chování --> podklady pro prognózu.


Sociální vztahy:

Poznatky o schopnosti a dovednosti navazovat uspokojivé sociální vztahy s:
  • Vrstevníky
  • Autoritou
  • Blízkými osobami
Informace pro intervenční aktivity. Možnost využití sociálních vztahů k posílení dítěte a sebekatualizace jeho postojů a motivací. Koncept sociální opory.

Literatura

VOJTOVÁ, Věra. Kapitoly z etopedie. 2., přeprac. a rozš. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2008. 136 s. ISBN 9788021045736.

VOJTOVÁ, Věra. Úvod do etopedie : texty k distančnímu vzdělávání. Brno: Paido - edice pedagogické literatury, 2008. 127 s. ISBN 9788073151669.