TEST 0 Obecná chemie seminář Jméno: C1040 Max. 100 bodů Podzim 2013 Skupina A 1) (10 bodů) Kolik gramů MgO získáme spálením 3.40 g kovového Mg v přebytku kyslíku. Ar(Mg) = 25.31, Ar(O) = 16.00. 2) (10 bodů) Určete molární koncentraci (molaritu) roztoku obsahujícího 16.02 g CH3OH ve 200 cm3 roztoku. Ar(O) = 16.00, Ar(C) = 12.01, Ar(H) = 1.01. 3) (10 bodů) Na přípravu vývojky je třeba 95.0 g Na2SO3, k dispozici je však pouze Na2SO3.7H2O. Kolik gramů hydrátu je nutné použít na přípravu vývojky? Ar(Na) = 22.99, Ar(O) = 16.00, Ar(S) = 32.07, Ar(H) = 1.01. 4) (20 bodů) Odpařením veškeré vody z 15.245 g nasyceného vodného roztoku (při teplotě 20 °C) látky A bylo získáno 4.052 g bezvodé látky A. Vypočítejte: a) její rozpustnost ve 100 g vody při teplotě 20 °C b) procentuální koncentraci tohoto nasyceného vodného roztoku při téže teplotě. 5) (10 bodů) 500 cm3 roztoku o koncentraci 1.0 mol l−1 bylo zředěno vodou na objem 1.5 litru. Vypočítejte molaritu výsledného roztoku. 6) (10 bodů) Kolik litrů oxidu uhličitého (měřeno za normálních podmínek) vznikne rozkladem 500 g uhličitanu vápenatého obsahujícího 10% nečistot ? Ar(Ca) = 40.08, Ar(O) = 16.00, Ar(C) = 12.01, Ar(H) = 1.01. 7) (10 bodů) Vypočítejte pH roztoku kyseliny chlorovodíkové o koncentraci 0.1 mol l−1 . 8) Napište chemické vzorce sloučenin a vyčíslete rovnice: a) (5 bodů) síran železitý + hydroxid sodný → hydroxid železitý + síran sodný b) (10 bodů) oxid olovičitý + kyselina chlorovodíková → chlorid olovnatý + chlor + voda c) (5 bodů) dusičnan stříbrný + kyselina chlorovodíková →