Fáze edukačního
procesu, cíle, prevence, intervence, rehabilitace, edukační roviny etopedie
Základy speciální pedagogiky 7 etopedie
Speciálně pedagogický proces v etopedii
Obsah lekce
Základní cíl etopedie
- Podpora jedince s poruchou chování k aktivnímu přístupu ke vzdělávání
- Vytvoření takových podmínek, které mu pomohou dosáhnout na vlastní potenciál a s tím související předprofesní a profesní dovednosti
Úkoly:
- Rozpoznat první signály rizika v chování jedince v sociální skupině
- Poznat charakter nežádoucího chování
- Vybrat optimální intervence
- V sociálním okolí jedince s PCHE eliminovat nebo odstranit nežádoucí, popřípadě destruktivní vlivy
Cíl:
Optimalizace životních perspektiv dítěte. Jejich vytvoření a schopnost dokázat je uspokojivě
sledovat a naplňovat.
Fáze edukačního procesu
- Jednotlivé fáze se prolínají à proces celoživotního učení a rozvoje
- Průběh v přirozeném prostředí dítěte à škola
- Segregace pouze u dětí s nejvyšším stupněm poruchy chování à vynětí z přirozeného prostředí jako podpůrný element pro změnu ve vzorcích chování
Prevence:
Soubor opatření, který se zaměřuje na předcházení vzniku a prohlubování poruch chování
- Primární prevence: předcházení problému osvěta a podpora konstruktivního trávení volného času
- Sekundární prevence: skupiny ohrožené některým problémem k rozvinutí problému zatím nedošlo
Úkoly prevence:
- Podpora pedagoga:
- cílem je podpořit setrvání žáka v přirozeném edukačním prostředí
- Podpora dítěte:
- orientace ve vlastních reakcí a projevech, ve vztazích, v reakcích okolí na vlastní chování
- Podpora sociálního okolí dítěte:
- spolužáci, rodiče, orientace v reakcích, v budoucích možných řešeních
- Odstraňování ohrožujících a škodlivých aspektů v jeho sociálních podmínkách
Intervence:
Zásah, který sleduje určitý konkrétní
problém. Podstatou je co nejméně omezovat sociální
vztahy jedince.
Cíle:
- Přerušení
- Zastavení
- Změna nežádoucích trendu v chování žáků s poruchami chování
Zásady:
- Nenechat problém „vyhnít“
- Přistupovat k dítěti v celém jeho kontextu
- Dialogicko-kooperativní vztah
- Interdisciplinární spolupráce
Úkoly intervence:
- Eliminovat, popř. odstranit zdroje nežádoucích vlivů
- Probouzet zájem, pohotovost, usměrňovat aktivity
- Vytvářet důvěru v sebe sama, sebeúctu
- Posilovat pozitivní sociální vztahy jedince k sobě samému i k druhým
Rehabilitace:
Návaznost na intervenci. Směrování k odstranění poruše a také k
omezení vedlejších negativních vlivů a souvisejících problémů. Zásadní význam má analýza
sebereflexe jedince s PCHE a její zaměření na rozvoj
pozitivních možností a schopností. Rozhodující roli hraje změna
subjektivního sebehodnocení.
Úkoly rehabilitace:
- Poskytnout korektivní zkušenost
- Vytvářet prostor pro budování důvěry, sebeúcty a kvalitních vztahů
- Pomoci vidět vlastní perspektivu
- Vytvářet nový systém hodnot
- Vytvářet příležitosti pro budování nových (žádoucích) modelů chování
Edukační roviny
Jsou zdrojem informací pro směřování edukačních aktivit ve smyslu intervence a rehabilitace.
Osobnostní vývoj:
Informace o odlišnostech dítěte:
- intelekt, nadání, psychické a emocionální prožívání, temperament
- pokud tyto zvláštnosti nejsou způsobené vývojovými zvláštnostmi
S
těmito odlišnostmi pedagog pracuje ve všech fázích edukačního procesu. Cílem
není odstranit, ale spíše se o ně opřít, popř. je využít ve prospěch
perspektivy dítěte.
Kritické životní události:
Přináší úvahy o zkušenostech dítěte s vlastním chováním z interakce s jinými. Pomáhají hledat hypotézy o příčinách problémového chování.Poskytují východisko pro úvahy o možném dalším vývoji chování --> podklady pro prognózu.
Sociální vztahy:
Poznatky
o schopnosti a dovednosti navazovat uspokojivé sociální vztahy s:
- Vrstevníky
- Autoritou
- Blízkými osobami
Informace
pro intervenční aktivity. Možnost
využití sociálních vztahů k posílení dítěte a sebekatualizace jeho postojů a motivací. Koncept
sociální opory.
Literatura
VOJTOVÁ, Věra. Kapitoly z etopedie. 2., přeprac. a rozš. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2008. 136 s. ISBN 9788021045736.
VOJTOVÁ, Věra. Úvod do etopedie : texty k distančnímu vzdělávání. Brno: Paido - edice pedagogické literatury, 2008. 127 s. ISBN 9788073151669.
Literatura
VOJTOVÁ, Věra. Kapitoly z etopedie. 2., přeprac. a rozš. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2008. 136 s. ISBN 9788021045736.
VOJTOVÁ, Věra. Úvod do etopedie : texty k distančnímu vzdělávání. Brno: Paido - edice pedagogické literatury, 2008. 127 s. ISBN 9788073151669.