PdF:R2BP_ZRS2 Základy ruštiny 2 - Informace o předmětu
R2BP_ZRS2 Základy ruštiny 2
Pedagogická fakultajaro 2010
- Rozsah
- 0/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- PaedDr. Renée Grenarová, Ph.D. et Ph.D. (cvičící)
Mgr. Kateryna Hertlová (cvičící)
PhDr. Irina Hobzová (cvičící)
Mgr. Kateřina Kašíková (cvičící)
doc. PhDr. Mgr. Simona Koryčánková, Ph.D. (cvičící) - Garance
- PaedDr. Renée Grenarová, Ph.D. et Ph.D.
Katedra ruského jazyka a literatury – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Dagmar Kyselová - Rozvrh seminárních/paralelních skupin
- R2BP_ZRS2/01: St 15:15–16:00 učebna 62, St 17:05–17:50 učebna 62, K. Hertlová
R2BP_ZRS2/02: Čt 7:55–9:35 učebna 62, K. Hertlová - Předpoklady
- Absolvování předmětu Základy ruštiny I.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Předmět si smí zapsat nejvýše 60 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/60, pouze zareg.: 0/60 - Mateřské obory/plány
- Lektorství cizího jazyka - ruský jazyk (program PdF, B-SPE)
- Cíle předmětu
- Studenti pokračují v upevňování fonetiky, pravopisu, v rozvíjení dovednosti čtení s porozuměním, poslechu originálních ruských textů, ústního i písemného projevu. Součástí seminářů je sledování videonahrávek, v nichž se studenti seznamují s ruskými reáliemi, četba a překlad článků z ruských časopisů a internetu.
- Osnova
- 15. - 21. lekce učebnice Ruština nejen pro samouky. Doplňkové texty z ruských časopisů a internetu. Pozornost je věnována textům - čtení, otázkám a odpovědím, překladu, opakování vět a frází. Nová slovní zásoba je fixována ve spojeních nebo větách, jak v komunikativních cvičeních, tak v písemném projevu. Témata jsou procvičována v dialogu, kde se dbá lexikální správnost, přízvuk, výslovnost a intonaci. Obsah předmětu tvoří témata: V hotelu. Městská doprava. Byt a bydlení. Jídlo. Nákupy. Zdraví.
- Literatura
- http://www.rambler.ru
- HORVÁTOVÁ, M. Ruská konverzace. Praha : Ekopress, 2004. 255 s. ISBN 80-861119-82-3.
- NEKOLOVÁ, V. A KOL. Ruština nejen pro samouky. Praha : Leda, 2002. 535 s. ISBN 80-85927-96-9.
- ŠROUFKOVÁ, Miloslava, Marta VENCOVSKÁ a Rostislav PLESKÝ. Russko-češskij, češsko-russkij slovar. Vyd. 1. Praha: LEDA, 1998, Lxxxiii, 9. ISBN 8085927411. info
- Výukové metody
- V průběhu studia vypracovávají studenti domácí úkoly a v rámci samostatné práce lexikální cvičení, slohové práce. Studenti pracují individuálně a podílí se také na skupinových projektech. Průběžně čtou ruské texty.
- Metody hodnocení
- Seminář s nutností pravidelné aktivní účasti (tolerance dvou absencí za semestr)a průběžnou domácí přípravou. Zakončení - zkouška. Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Písemná část - test (účivo celého semestru). Po úspěšném zvládnutí písemného testu může student přistoupit k ústní části zkoušky, která zahrnuje: konverzaci podle osvojených témat během celého roku, četbu ruského textu (80-100 stran), poslech (audio, video, DVD - min. 1 film). Student předloží slovníček nových slov z četby (minim. 60 výrazů). Během zkoušky bude student hodnocen dle obsahu a použité slovní zásoby, správných gramatických tvarů, výslovnosti a intonace.
- Vyučovací jazyk
- Ruština
- Navazující předměty
- Informace učitele
- Doporučuji průběžnou domácí přípravu ústní i písemnou, aktivní účast v hodině. Poslech CD k učebnici.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
- Statistika zápisu (jaro 2010, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/ped/jaro2010/R2BP_ZRS2