R2BP_JCS1 Jazyková cvičení 1

Pedagogická fakulta
podzim 2009
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Kateryna Hertlová (cvičící)
PhDr. Irina Hobzová (cvičící)
Mgr. Kateřina Kašíková (cvičící)
doc. PhDr. Mgr. Simona Koryčánková, Ph.D. (cvičící)
PhDr. Ivana Ryčlová, Ph.D. (cvičící)
Garance
PaedDr. Renée Grenarová, Ph.D. et Ph.D.
Katedra ruského jazyka a literatury – Pedagogická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Dagmar Kyselová
Rozvrh seminárních/paralelních skupin
R2BP_JCS1/01: Po 8:50–10:30 budova E - učebna 26
R2BP_JCS1/02: Čt 10:40–12:20 učebna 5a
Předpoklady
Zvládnutí azbuky slovem i písmem.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 55 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/55, pouze zareg.: 0/55, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/55
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Po absolvování tohoto předmětu by studenti měli být schopni aplikovat tiskací a psací azbuku a ovládat správně výslovnost a intonaci. Měli by dále rozpoznat psaný a mluvený ruský text a ovládat elementární znalost ruského jazyka.
Osnova
  • Lekce 8. - 14. Ruštiny nejen pro samouky. 1.- 7. lekce probere student samostatně před zahájením výuky, je možné absolvovat také uvodní kurz od 15. do 18. 9.2009, kde budou tyto úvodní lekce probrány. Tematické okruhy: 1. Seznamte se. 2. Jak se máte? 3. Telefonování. 4. Režim dne. Dnes nemám čas, dnes mám volno. 5. Mluvíte rusky? Orientace ve městě. 6. Máme tři děti. 7. Na chatě. Gramatické učivo: 1. Sloveso být v ruské větě. Slovesa 1. časování. 2. Budoucí čas nedokonavých sloves. Slovesa 1. časování s přízvukem na koncovce. Vyjádření vazby Já mám. 3. Číslovky 1 až 20, 30, 40 v 1. pádě. Skloňování podst. jmen ženského rodu v jedn. čísle. Slovesa 2. časování. 4. 3., 6. a 7. pád množ. čísla podstatných jmen. Minulý čás. Vykání. Vyzba Je třeba, zapotřebí s infinitivem. 5. Číslovky 20 - 199 v 1. pádě. Podstatná jména muž. a stř. rodu v jedn. čísle. 5. Slovesa. Časování sloves se zvratnou částicí.
Literatura
  • Nekolová, V. Ruština nejen pro samouky. CD 1. CD 2. Praha: LEDA, 2007.
  • Svobodová, J. Ruský jazyk pro začátečníky 1. Západčeská univerzita. 200. 95 s. ISBN 80-7082681-9.
  • Mlej, I. Čitanka ruských textů. SPN. Praha,1961, 159 s.
  • Nekolová, V. Ruština nejen pro samouky. Praha: LEDA, 2007. 536 s. ISBN 978-80-7335-112-0.
  • ŠROUFKOVÁ, Miloslava, Marta VENCOVSKÁ a Rostislav PLESKÝ. Russko-češskij, češsko-russkij slovar. Vyd. 1. Praha: LEDA, 1998, Lxxxiii, 9. ISBN 8085927411. info
Výukové metody
V průběhu studia vypracovávají studenti domácí úkoly a v rámci samostatné práce lexikální cvičení, slohové práce. Studenti pracují individuálně a podílí se také na skupinových projektech. Průběžně čtou ruské texty.
Metody hodnocení
Požadavky k zápočtu 1. Pravidelná aktivní účast na seminářích, tolerance dvou absencí za semestr, průběžné plnění zadávaných úkolů na základě osvojené teoretické látky a odborné terminologie. 2. Zvládnutí písemné zápočtové práce z probrané látky.
Vyučovací jazyk
Ruština
Navazující předměty
Informace učitele
Předmět je realizovan formou kontaktních hodin s vyučujícím a samostatné přípravy, tj. student průběžně a samostatně plní zadané úkoly. Doporučuji pravidelnou týdenní přípravu po jednotivých krocích z hodiny na hodinu, aby student mohl probranou látku dostatečně zafixovat a zautomatizovat.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2007, podzim 2008, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014.